Format: 145x205 mm 124 strony Oprawa miękka Rok wydania: 1991
Cena: 18,90 zł Książki w wersji drukowanej są dostępne w dobrych księgarniach, m.in. w Warszawie: Księgarnia EKONOMICZNA ul. Grójecka 67 tel. 22 822-90-41 | Anna Mikołejko Poza autorytetem Społeczeństwo polskie w sytuacji anomii
[Opis] [Spis treści]
Anna Mikołejko, socjolog....'u, lordzie Actonie,...lderlinie i Gibbonie....„głód wartości”? Czy nie...„poza autorytetem”? (rozwiń opis) Anna Mikołejko, socjolog. Zajmuje się socjologią moralności, religii i kultury; w ostatnich latach wiele uwagi poświęciła młodzieżowym kulturom alternatywnym. Jest autorką wielu esejów z historii idei, m.in. o markizie de Custine, de Tocqueville'u, lordzie Actonie, Leopardim, Hölderlinie i Gibbonie.
Książka dotyczy kryzysu wartości, jaki nurtuje nasze społeczeństwo od ponad dwudziestu lat. Wynika z niej, że powszechne odrzucenie autorytetu, przybierając nieraz dramatyczne formy, jest jednym z istotnych znamion tego kryzysu. Ale czy tak naprawdę Polacy odrzucają autorytet? Czy nie ożywia ich tęsknota za nim i swoisty „głód wartości”? Czy nie chcieliby odbudowy autorytetu i stojącego za nim ładu moralnego? Czy potrafią żyć „poza autorytetem”? (zwiń opis)
SPIS TREŚCI
Wstęp
1. Autorytet w klasycznych teoriach socjologicznych
2. Różnorodność postaw wobec autorytetu i jej społeczne źródła
3. Kto i dlaczego boi się autorytetu? Paradoksy postawy negatywnej
4. Wartości przeciwko formom: klęska autorytetu ról
5. Społeczne definicje autorytetu
6. Cechy autorytetu – próba demitologizacji
7. Kryzys czy tęsknota, albo o autorytecie idealnym
8. Młodzież i autorytety
9. Powstanie i upadek autorytetów
10. Kulturowy model autorytetu w Polsce (zwiń spis treści)
|