Książka o czasie, traktowanym jako... jako coś niezwykłego,... XXI wieku coraz... sposób do tej... publikacji zaprezentowano koncepcje,... wielu punktów widzenia.... każdy w zależności od tego,... jakiej indywidualnej sytuacji... nich mogą skłonić... swoich bliskich. Modne... pospiesznym świecie. Książka... dwóch części. Pierwsza... definicją czasu, jego... związkami z przestrzenią. Przedstawia się... odczuwaniu czasu, koncepcji... przyszłości, zwraca się... przyspieszenie, jakie pojawia... naszym życiu. Znajdują... przynajmniej jego lepszego... własne doskonalenie. Druga... czasem pracy. Z jednej strony przedstawia... znaczeniu szybkości ich... sposobów jego kompresji.... drugiej jako przedmiot... doskonalenie ich pracy... organizowanie działań. (rozwiń opis)
Książka o czasie, traktowanym jako dobro rzadkie i jako coś niezwykłego, co nawet trudno zdefiniować.
W XXI wieku coraz mocniej czujemy presję czasu, gdy nowoczesna technologia pozwala nie tylko mierzyć czas do milionowej części sekundy, ale też przyspiesza wszystkie zjawiska, w sposób do tej pory nie spotykany. Próbując być nowoczesnymi, godzimy się na pośpiech, czy też spieszymy się coraz bardziej, sądząc, że zdążymy.
W publikacji zaprezentowano koncepcje, które mogą zainteresować czytelnika z wielu punktów widzenia. Różnorodność tych koncepcji jest ogromna i każdy w zależności od tego, w jakiej indywidualnej sytuacji się znajduje, może znaleźć dla siebie coś, co go zainteresuje. Zaskakujące punkty widzenia wielu z nich mogą skłonić nas dla lepszego traktowania siebie i swoich bliskich. Modne ostatnio hasło, żeby zwolnić, żeby nie dać się zwariować, zaczyna nabierać coraz większej wagi w pospiesznym świecie.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza część prezentuje filozoficzne podejście do czasu. Znajduje się tu przegląd wielu interesujących koncepcji związanych z definicją czasu, jego mierzeniem, kategoriami i związkami z przestrzenią. Przedstawia się postrzeganie czasu przez pryzmat jego ograniczenia, kalendarzy, względności w odczuwaniu czasu, koncepcji wykorzystywania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, zwraca się uwagę na pośpiech i przyspieszenie, jakie pojawia się współcześnie w naszym życiu. Znajdują się tu także propozycje pozyskiwania czasu, a przynajmniej jego lepszego wykorzystywania poprzez organizację przestrzeni, zarządzanie
projektami i własne doskonalenie.
Druga część ma ścisły związek z czasem pracy. Z jednej strony przedstawia się czas jako atut funkcjonowania organizacji w znaczeniu szybkości ich działania, konkurencji, strategii i sposobów jego kompresji. Z drugiej jako przedmiot zarządzania. Szczególną uwagę zwraca się na czas pracy menedżerów, sposób analizy i doskonalenie ich pracy poprzez planowanie i organizowanie działań.
(zwiń opis)
SPIS TREŚCI
Wstęp
Czas w naszym życiu
1. Czas – mity i prawdy
1.1. Próba zdefiniowania i mierzenie czasu
1.2. Kategorie czasu
1.3. Czas i przestrzeń
2. Odczuwanie czasu
2.1. Ograniczenia czasowe
2.2. Kalendarz – mentalny cykl czasu
2.3. Względność w odczuwaniu czasu
3. Kontinuum czasowe
3.1. Perspektywa postrzegania czasu
3.2. Ważność teraźniejszości
3.3. Przyspieszenie i pośpiech
4. Pozyskiwanie czasu
4.1. Organizowanie przestrzeni
4.2. Zarządzanie projektami
4.3. Podnoszenie osobistej efektywności
Czas w pracy
5. Czas w organizacjach
5.1. Szybkość działania przedsiębiorstw
5.2. Konkurowanie czasem i strategie czasowe
5.3. Kompresja czasu
6. Czas pracy
6.1. Czas pracy jako przedmiot zarządzania
6.2. Biurokratyczne traktowanie czasu pracy
6.3. Elastyczne formy czasu pracy
7. Praca menedżerów
7.1. Zakres i czas pracy menedżerów
7.2. Klasyfikacja czynności kierowniczych
7.3. Praca umysłowa i cykliczność działania
8. Analiza i doskonalenie pracy menedżerów
8.1. Metody analizy czasu pracy
8.2. Możliwości doskonalenia pracy własnej menedżerów
8.3. Reguły planowania i organizacji pracy własnej menedżera
Zakończenie
Bibliografia
Strony internetowe
Indeks
Załączniki
1. Kwestionariusz postrzegania czasu Zimbardo ZTPI
2. Test: Czy cierpisz na chorobę pośpiechu?
3. Rejestr i analiza czasu pracy menedżera
4. Przysłowia związane z czasem – chwila refleksji
(zwiń spis treści)