Współczesne międzynarodowe rynki i instytucje finansowe stanowią otoczenie biznesu, a jednocześnie same należą do biznesu. Jest to zintegrowany światowy system umożliwiający wolny przepływ kapitałów oraz towarzyszących im inwestycji. W praktycznym ujęciu środowisko tworzą wyspecjalizowane publiczne międzynarodowe organizacje finansowe, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Grupa Banku Światowego, Bank Rozrachunków Międzynarodowych, Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego, a także inne organizacje o profilu prywatnym, jak Międzynarodowa Korporacja Finansowa, prywatne bankowe i pozabankowe instytucje finansowe, organizacje branżowe związane z poszczególnymi rynkami oraz zinstytucjonalizowane formy koordynacji działań krajowych systemów finansowych - G-7 i inne tego rodzaju struktury.
Rozwój środowiska finansowego ma charakter wielokierunkowy. Nowe doświadczenia i kryzysy wpływają na zmiany organizacji i kontroli rynków. Przekształcają się tradycyjnie istniejące cechy i pojawiają się nowe formy funkcjonowania publicznych i prywatnych instytucji finansowych. Nowe generacje instrumentów i produktów finansowych rodzą zmiany sposobów zarządzania aktywami i ryzykiem, metod finansowania oraz funkcjonowania rynków produktów i usług finansowych na globalnym rynku kapitałowym.
Praca koncentruje się głównie na czynnikach wpływających na zmiany o charakterze instytucjonalnym w międzynarodowym środowisku finansowym i w inwestycjach tworzących to środowisko. Stanowi próbę odpowiedzi na pytania: Co decyduje o przeobrażeniach instytucjonalnych? Jakie są ich następstwa dla uczestników rynku? Jakie kierunki przeobrażeń instytucjonalnych będą wpływać na funkcjonowanie rynków finansowych w przyszłości?
Książka jest adresowana do studentów oraz osób zainteresowanych finansami międzynarodowymi w dobie globalizacji gospodarki.
(zwiń opis)
SPIS TREŚCI
I. Mechanizmy i uwarunkowania instytucjonalizacji
Mechanizmy instytucjonalizacji
Zachowania rynków finansowych
Zmiany infrastruktury gospodarczej i finansowej
Procesy regulacyjne i zmiany instytucjonalne
II. Podstawy instytucjonalne międzynarodowego ładu monetarnego
Pieniądz i gospodarka światowa
Podstawowe założenia teorii monetarnych
System z Bretton Woods
Problem zadłużenia międzynarodowego
Przebudowa rynku finansowego w Europie
III. Mechanizmy rynkowe o profilu instytucjonalnym
Rynek finansowy jako system
Finansowanie na eurorynkach
Następstwa konsolidacji sektora bankowego
Fundusze inwestycyjne i hedgingowe na rynku finansowym.
(zwiń spis treści)